úterý 14. listopadu 2017

Pojďme nahlédnout za zdi jedné velké švédské banky

Zaslepení je thriller ze švédského finančního prostředí inspirovaný skutečnými událostmi. Někoho to může lákat, ale mám pocit, že na většinu z vás to může působit suše a nudně. Já jsem ten typ čtenáře, který rád občas vystoupí ze své komfortní zóny a vyzkouší i něco nového. Ráda čtu knížky, kde se něco nového dozvím a to byl i případ tohoto thrilleru od švédské novinářky Caroliny Neurathové. Byla jsem zvědavá, zda se dá napsat zajímavá knížka právě z finančního prostředí, které je pro mě jedna veliká neznámá. Hodně mě taky lákal i fakt, že je děj založený na skutečných událostech.


Švédská novinářka Carolina Neurathová nám v příběhu ze švédského finančního prostředí ukazuje obraz pádu jedné veliké švédské banky. Jeho velikou předností je nejenom to, že je inspirovaný skutečnými událostmi, ale i to, že samotná autorka čerpá ze svých zkušeností. Tak můžeme příběh částečně vnímat i autobiograficky. Díky tomu je to skutečně zajímavé – psal to někdo, kdo na tyto záležitosti nahlížel hodně zblízka, všechno pečlivě pozoroval a odhaloval veřejnosti. Je to obraz podvodů, velikých machinací, ukazuje nám, co si můžou ti, co mají moc a peníze dovolit. Je to taky příběh o morálce a o tom, kde je hranice mezi tím, co vám svědomí dovolí a co nikoliv.
Uznávaná finanční reportérka Beatrice Farkasová dostala tip na velmi tajnou a citlivou informaci, podle které se za zdí jedné z předních švédských bank praktikují podvodné postupy a klamou investoři, akcionáři i běžní lidé. Informaci bohužel nemohla zveřejnit a bylo jí nařízeno, aby si vzala volno. Jí to ale stejně nedalo a pokračovala ve vyšetřování na vlastní pěst. Tušila, že na něco narazila, ale ani ve snu by ji nenapadlo, jakou obrovskou katastrofu to ve finančním světě způsobí a jaké hrůzné následky to bude mít.
Zaslepených máme jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku bankrotu velké banky. Můžeme sledovat zpupnost a namyšlenost lidí ve vedení banky, kteří dlouhodobě podvádějí lidi a akcionáře a sunou si před sebou obrovskou katastrofu, kterou doufají, že se jim nějakým zázračným způsobem podaří časem vyřešit. Jenomže situace se stále víc zhoršuje a je ani nenapadne, že to může vést až k pádu banky. Jenomže finanční inspekce je neúprosná a jim se všechno pod rukama rozsype jako domeček z karet.
I když jde o příběh z finančního prostředí, který si vychutnají hlavně lidé, kteří se v tomto prostředí pohybují, nebo mají aspoň trochu lepší finanční povědomí než já, byla jsem příjemně překvapená, jak mě knížka bavila. Je napsaná poutavě, zajímavě a myslelo se i na to, že jí může číst i někdo, kdo nemá tak dobré základy ve finanční informovanosti. Nejvíc byla stejně zajímavá psychologická linka a sledování toho, jak autorka pracovala s morálkou jednotlivých postav a ukazovala nám, jak se chovaly v konfrontaci s nepříjemnou skutečností.
Nejmrazivější byl pohled na to, jak pád banky zasáhl zaměstnance banky a běžné lidi. Lidi, kteří instituci věřili a vložili do ní kolikrát všechny své úspory a důvěru. A pak zůstali na mizině. Je to děsivé. Člověka to donutí se zamyslet, co všechno se děje za zdmi finančních i jiných institucí, a zda je správné, že v rukou pár vyvolených jsou osudy mnohých běžných lidí. Je to o to děsivější, že nejde o nic smyšleného, ale o něco, co se skutečně stalo. Poslední dobou mě dokážou příběhy založené na skutečnosti vyděsit mnohem víc  než vymyšlené hororové příběhy.
Čtení Zaslepených jsem si užila a zas jednou jsem se přesvědčila, že není třeba hodnotit knížku jenom podle obálky nebo prvního dojmu. Přestože může thriller z finančního prostředí působit nudně, v případě této knížky tomu tak vůbec není. Dostane se vám do rukou nejenom poutavé čtení plné intrik, podvodů, lží a morálních dilemat, ale zároveň nahlédnete i pod pokličku fungování banky a dozvíte se nějaké zajímavé informace z finančního prostředí.


Autor: Carolina Neurathová
Název: Zaslepení (2017)
Originál: Fartblinda (2016)
Vydalo: Nakladatelství Host
Počet stran: 380